Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έγραψε νέο κεφάλαιο στο βιβλίο της καριέρας του.
Ο μόλις 20 ετών αλλά κορυφαίος Έλληνας τενίστας όλων των εποχών έγινε ο πρώτος αθλητής από την Ελλάδα που θα δει το όνομά του στην πρώτη δεκάδα της παγκόσμιας κατάταξης.
Ασυμβίβαστος με την ήττα, ο Τσιτσιπάς έκανε την ανατροπή απέναντι στον Γκαέλ Μονφίς (Νο 23 στον κόσμο), τον νίκησε στον ημιτελικό του Ντουμπάι Όπεν και περιμένει στον τελικό του Σαββάτου (2/3) το νικητή του αγώνα Ρότζερ Φέντερερ-Μπόρνα Τσόριτς.
Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε το πρώτο σετ με 4-6 και δέχθηκε νωρίς μπρέικ στο δεύτερο, όμως βρήκε τη δύναμη να επιστρέψει και αφού ισοφάρισε κατακτώντας το δεύτερο σετ με 7-6  (7/4), πήρε τη νίκη κερδίζοντας και το τάι μπρέικ με το ίδιο σκορ.
Η νίκη, εκτός του ότι θα επιτρέψει στον Τσιτσιπά να διεκδικήσει τον τρίτο επαγγελματικό τίτλο του στην ATP, του εξασφάλισε άνοδο μίας θέσης στην παγκόσμια κατάταξη, που θα ανακοινωθεί τη Δευτέρα (4/3), που σημαίνει ότι από 11ος θα είναι μέλος του Top-10.