Το… θρίλερ του δεύτερου αγώνα μπαράζ ανέδειξε νικητή τον ΟΦΗ, που επιβλήθηκε με 3-2 του Πλατανιά στο Ηράκλειο και σε συνδυασμό με το 0-0 του πρώτου ματς, παρέμεινε στην ανώτατη κατηγορία.
Το παιχνίδι ήταν δραματικό και η λύτρωση για τους γηπεδούχους του Χάιμε Βέρα ήρθε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, με φάουλ του Ναμπί.
Ο ΟΦΗ προηγήθηκε στο 11ο λεπτό με πέναλτι που εκτέλεσε ο Νέιρα, αλλά ο καταλογισμός του ήταν μεγάλο λάθος του διαιτητή Κομίνη, αφού δεν υπήρξε καμία παράβαση στην επέμβαση του Ποζατζίδη επί του Σάσι.
Ο Πλατανιάς ισοφάρισε το 42΄ με τον Τσαμούρη και το ημίχρονο έληξε ισόπαλο 1-1. Στο 69’ ο Γιακουμάκης ξανάδωσε την πρωτοπορία στον ΟΦΗ, για να ισοφαρίσει εκ νέου ο Παπανικολάου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά η τύχη απόψε ήταν... ΟΦΗ.
Οι δύο ομάδες ολοκλήρωσαν τον αγώνα με 10 παίκτες, λόγω της αποβολής των Γιακουμάκη στο 71΄ και Μπιανκόνι στο 75΄, με δεύτερη κίτρινη κάρτα και οι δύο.